24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
logo Kuchnia Ona Ogłoszenia Wiadomo¶ci Podróże Brzmienie Luckystrikes logo

Strony: 1>>|

Kilka lat temu przeżyliśmy gorączkę na punkcie kupowania domów na przedmieściach. Niewątpliwie takie decyzje mają swoje pozytywne strony w postaci czystszego powietrza, niskiego poziomu hałasu oraz mniejszej ilości przestępstw w dzielnicach najbardziej oddalonych od centrum. Dla mieszkańców Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia – miast chronicznie walczących z problemem smogu - jest to dobre rozwiązanie, ale czy faktycznie wszyscy zwolennicy tej opcji dalej chętnie zamieszkują na peryferiach? Przyjrzymy się bliżej temu zjawisku.

Z Raportu specjalnego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczącego współpracy biznesu z edukacją w Polsce wynika, że młodzi ludzie błędnie identyfikują oczekiwania kompetencyjne pracodawców. Studenci uważają za najmniej istotne kompetencje miękkie, które z kolei według firm znajdują się w czołówce umiejętności deficytowych u kandydatów do pracy.

Z najnowszych badań „Barometr ING: Realizujemy czy snujemy” wynika, że ponad połowa Polaków uważa, że każdy z nas jest kowalem własnego losu (54%), a blisko dwie trzecie deklaruje, że woli działać niż narzekać na swój los (64%). W ślad za deklaracjami nie zawsze idą czyny, a ponad połowa z nas jako główną przeszkodę do realizacji planów wskazuje brak środków finansowych.

Jak wynika z badań Uniwersytetu Łódzkiego, 70% par decyduje się na wspólne zamieszkanie bez ślubu. Sytuacji nie zmienia także program Mieszkanie dla Młodych, który podobnie jak „Rodzina na Swoim” nie faworyzuje osób, które zarejestrowały swój związek. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają z jakich rozwiązań mogą skorzystać młode małżeństwa i pary bez ślubu.

Od wielu miesięcy liczba bezrobotnych Polaków przekracza 2 mln, a stopa bezrobocia rejestrowanego oscyluje wokół 13-14 proc. Mimo to część firm, szczególnie tych z branży przemysłowej, ma poważne problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Jak wskazują polscy przedsiębiorcy, główną przyczyną jest niedopasowanie systemu szkolnictwa do potrzeb rynku pracy.

Jak wynika z danych GUS, maleje liczba zawieranych małżeństw. Wśród czynników wpływających na taki stan rzeczy są przede wszystkim niż demograficzny oraz wysoka liczba młodych na emigracji. Nie bez znaczenia jest jednak czynnik ekonomiczny. Koszt uroczystości to często wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, aby przy organizacji weselnego przyjęcia kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Dzięki dopasowaniu skali imprezy do możliwości, można uniknąć kłopotów finansowych i rozpocząć nową drogę życia bez niepotrzebnych długów.

Sytuacja młodego pokolenia na rynku pracy powoli się poprawia. Zgodnie z danymi Eurostatu bezrobocie młodych w lutym wyniosło w Polsce 26,9 proc. Przyczyn tak wysokiego poziomu bezrobocia eksperci upatrują m.in. w niskiej jakości stażach i praktykach, niedopasowaniu kompetencyjnym oraz braku rozbudowanej współpracy na linii biznes-edukacja.

Według wyników corocznego raportu „Generation why? Attracting the bankers of the future” firmy Deloitte studenci kierunków ekonomicznych nie są zainteresowani w tak dużym stopniu pracą w bankowości, jak byli w przeszłości. Wraz ze zmianami na rynku finansowym i doświadczeniem z kryzysu gospodarczego, zmieniło się podejście młodych do pracy; ci oczekują stabilnego, ale i kreatywnego otoczenia pracy, podczas gdy wizerunek banków, mimo wszystko, odbiega od tych wymagań. Sprawdźmy zatem, co powiedzieli o sobie i o bankach przyszli pracownicy.

Już za kilka dni będziemy mogli zadecydować o sposobie przechowywania składek emerytalnych. Od początku kwietnia do końca lipca, zgodnie z najnowszą Ustawą, przyszli emeryci wybiorą pomiędzy dwoma wariantami – przekazaniem wszystkich pieniędzy do ZUS lub rozdzieleniem ich między państwowego ubezpieczyciela a OFE. Expander radzi, aby swoją deklarację uzależnić od wysokości wynagrodzenia oraz czasu jaki pozostał do przejścia na emeryturę. Przede wszystkim nie należy jednak bagatelizować tej decyzji, bowiem nawet pozornie niewielkie kwoty w długim okresie mogą przynieść wymierne korzyści.

Starość na państwowym wikcie nie kojarzy się z odpoczynkiem na złotych plażach ani obecnym, ani przyszłym emerytom. Z prognoz Ministerstwa Pracy wynika, że świadczenia emerytalne w najbliższych 20-30 latach będą niższe od obecnych nawet o jedną trzecią. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, by już dziś pomyśleć o uniezależnieniu się i zadbać o własny, niezależny filar, który będzie finansową alternatywą na przyszłość.

Strony: 1>>| Giełda papierów wartościowych